پرداخت یا مو گیری در قاليشويى ضيافت

یکی از كارهاى که بر روی قالی های دستباف ایرانی انجام میشود عملیات پرداخت يا موكيرى نام دارد.این عمل که موجب وضوح بیشتر طرح و نقشه قالى می شود همچنين بر خلاف مسير خواب قالی یعنی از طرفی که بافت آغاز گردیده صورت می پذیرد. جهت پرداخت سطح قالی از دو شیوه دستی(سنتى) و ماشینی انجام میشود.
١شیوه اول به صورت دستی
در این روش استاد پرداخت کار به وسيله تیغ های دستی و یا قیچی های كه مخصوص به پرداخت سطح قالی میباشد ميپردازد. با توجه به نوع بافت و کیفیت قالی تيغه و قيچى متغيير می باشد.
شايان به ذکر است که اصولا قالی های ریز بافت،به روش دستی با تيغه و قيچى مخصوص خود پرداخت می شوند.
٢شیوه دوم به كمك ماشینی پرداخت:
در این روش ، ماشین وظایف تیغ های دستی و یا قیچی های مخصوص پرداخت را در شیوه اول انجام میدهد . ساختمان این ماشین شامل یک تیغ تیز(تیغ اول) و یک شانه ( تیغ تخت ) در جلوی کار و یک کیسه جمع آوری پرزهای چیده شده در انتهاست. شانه سطح قالی را صاف و یکدست می کند. قیچی نیر پرزهای اضافه را می چیند.
این دستگاه دارای دو دینام برقی نیز می باشد یکی از دینام ها از طریق یک لوله خرطومی که داخل آن فنر قرار دارد به تیغ لول متصل بوده و دینام دیگر نیزاز طریق لوله دیگری به کیسه جمع آوری پرزهای چیده شده متصل می باشد. در اثر کار دینام اول تیغ لول چرخیده و طول اضافی پرزهای سطح قالی را می چیند. تیغ تخت (شانه) ثابت بوده و به یک دست نمودن پرزهای سطح قالی جهت کوتاه شدن کمک می کند. با شروع به کار دینام دوم و ایجاد مکش پرزهای چیده شده در داخل کیسه جمع آوری می گردد.

۲۷ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.